Typy topidel

Těžká sálavá kamna

→ Fotogalerie realizovaných projektů

SÁLAVÁ AKUMULAČNÍ KAMNA jsou nejefektivnějším individuálně stavěným topidlem.

Jejich podstatou je vybudování masivního šamotového jádra o vysoké hmotnosti, schopno pojmout velké množství energie, která se následně uvolňuje i několik desítek hodin.
Návrh kamen je sofistikovanou a časově náročnou činností, skládající se z několika kroků.
Dimenzování je prováděno na základě platné normy a k jeho usnadnění používáme výpočtový program.

34

Prvním krokem návrhu je stanovení tepelné potřeby (tepelná ztráta vytápěných místností). Proti této ztrátě je snahou dodat každou hodinu odpovídající množství tepla. Doba akumulace neboli doba, kterou budou kamna hřát po spálení jedné dávky paliva je další důležitý údaj. Optimální interval je 12 hodin. Tím získáme představu o množství paliva (množství dřeva v kg), které musíme spálit pro získání dostatečné energie. Velikost ohniště a tahového systému vychází právě z tohoto údaje. Nikoli teplota, ale množství spalin je rozhodujícím faktorem pro odborné dimenzování!

1

2

Teplota je ovšem důležitý údaj pro správnou funkci komínu. Pouze prohřátý komín zajistí odtah spalin bez dehtování a kondenzace. Je logické, že izolovaný komín s odpovídajícím průřezem je vhodnější než například stále studený kamenný „průlezák“.
Z pohledu zákazníka bývá nejdůležitějším faktorem plášť, jeho tvar, velikost, členitost a především použité materiály. Dostatečná velikost nám poskytuje plochu pro odevzdání naakumulované energie. Malé plochy vytváří vysoké povrchové teploty a výrazně zvyšují tepelné namáhání přilehlých stavebních konstrukcí chráněných izolací.
K výstavbě pláště lze použít mnoho materiálů, které uspokojí estetické požadavky a zároveň zajistí tepelnou vodivost. Kachloví, omítané plochy, cihla nebo přírodní kámen – vhodný především do dnešních moderních interiérů jsou nejčastější volbou.

Samotný návrh kamen nelze zahájit bez nezbytných informací, jako jsou:

  • Přívod externího vzduchu pro hoření – jeho vyústění, průřez, délka, počet ohybů, komín – jeho výška, průřez, umístění v budově, směr vybíracích dvířek, výška sopouchu a jeho úhel, příprava elektroinstalace v případě použití automatické regulace a další.
  • Včasná návštěva zákazníka u kamnáře, a to nejlépe již ve fázi projektování domu, je velmi důležitým momentem pro stavební připravenost a tím i celou stavbu kamen.

Příklad:

individuelně stavěná, těžká akumulační kamna
Návrh kamen, projekt, dimenzování vyžadují odbornost, dlouhodobé zkušenosti a vzdělávání, podrobný výpis materiálu pro stavbu – 20 až 30 hodin práce
Samotná montáž kamen, vybavení nářadím (vodní pila a pod.) – 150 hodin práce
Hmotnost kamen – min. 2.000 kg
Cena kamen – cca 200.000,- Kč
200.000,- Kč / 2.000 kg = cena 100 Kč / 1 kg instalovaných kamen !!!!

Lehká krbová kamna, sériově vyráběná
Návrh kamen, projekt, dimenzování, odbornost, dlouhodobé zkušenosti a vzdělávání = téměř nula
podrobný výpis materiálu pro montáž – 15 minut práce
Samotná montáž kamen, vybavení nářadím minimální – 3 hodiny práce
Hmotnost kamen – max. 100 kg
Cena kamen – cca 20.000,- Kč
20.000,- Kč / 100 kg = cena 200 Kč / 1 kg instalovaných kamen !!!!

→ Fotogalerie realizovaných projektů

Typy topidel

Comments are closed.

Leave a comment

Comments Closed