Typy topidel

→ Fotogalerie realizovaných projektů

 

SÁLAVÁ KAMNA, KRBY nebo dokonce i SPORÁKY lze stavět jako topidla s ohřevem užitkové vody. Tyto stavby musí být osazeny topeništi, výměníky nebo absorbéry, které jsou k tomuto účelu vyráběny, testovány, schváleny a výrobci nám dávají technická data sloužící pro správné plánování.

 

4 3

 

Pro SÁLAVÁ KAMNA jsou vyráběny kamnové vložky, které ohřívají vodu a navíc za ně lze stavět krátký tahový systém. Tím získáváme také sálavý způsob předávání tepla a funkci tradičních kachlových kamen.

KRBY – krbové vložky s ohřevem vody mají větší prosklení pro velkorysý pohled na oheň. Jsou konstruovány na menší dávku paliva, menší výkon a nelze za ně stavět šamotové tahy.

 

1 2

 

KUCHYŇSKÝ SPORÁK, resp. Jeho ohniště lze osadit teplovodním výměníkem. Výkony nejsou tak vysoké, ovšem náklady jsou přijatelné a svým uživatelům spolehlivě přináší očekávaný efekt.

Topidla s ohřevem vody kladou ovšem své nutné požadavky na stavební připravenost a mají i své nevýhody. Právě v těchto případech je včasné setkání kamnáře a klienta nasnadě.
Silným protiargumentem je ztráta alternativy a závislost na elektrické energii. Uživatelé s vyšší tepelnou ztrátou domu si musí uvědomit, jaké množství dřeva za den je nutné spálit (chtějí li se výpočtem zabývat). Víme li, že z 1 kg dřeva získáme 3 kW energie a chceme tepelnou ztrátu doplnit, spotřeba paliva za celý den bývá pro mnohé překvapující. Čistota provozu takového topidla, zpravidla umístěného v obývacím pokoji, je také otazníkem.
Nevnímáme li takové topidlo jako hlavní, nebo snad jediný zdroj tepla, uživatel bývá v drtivé většině spokojen.

 

→ Fotogalerie realizovaných projektů

Typy topidel

Comments are closed.

Leave a comment

Comments Closed