Typy topidel

→ Fotogalerie realizovaných projektů

 

SÁLAVÝ AKUMULAČNÍ KRB je topidlo, které v sobě přináší skloubení funkce akumulačních kamen s pohledem na hořící oheň přes velká prosklená dvířka jako u krbu.

 

krb-detail

salavy_krb

 

Jako topeniště se používá sériově vyráběná krbová vložka, ovšem určená k tomuto účelu. Například vložky s dvířky výsuvnými vzhůru jsou pro takové stavby nevhodné. Vnitřní konstrukce vložky musí být rovněž uzpůsobena pro spálení dřeva a snadný odchod horkých spalin do tahového systému, kde se teplo ukládá. V naší zemi nemáme k dispozici metodiku, jak takový tah dimenzovat a proto používáme propracovaný výpočtový program rakouský. Také se lze držet doporučení z technického listu, ve kterém slušný výrobce udává dávku paliva, odpovídající délku tahového systému popř. i jeho průřez.Dávka paliva se pohybuje okolo 3-4 kg dřeva, což umožňuje použít pouze krátký tahový systém. Po roztopení a spálení první dávky dochází ke 2. přiložením. Tím je celý systém dostatečně nahřátý a od dalšího topení se upouští, krb již není schopen přijímat energii. I tak máme možnost sledovat cca 3 hodiny aktivní oheň.

 

salavy_krb salavy_krb

 

Akumulační krb se nemůže svou hmotností a dobou předávání tepla rovnat kamnům, je však mnohem pružnější. V čase, kdy dochází ke spalování dřeva, bývá sálavý plášť ještě studený. Dostáváme však okamžitý tepelný výkon přes velké prosklení vložky. Ve chvíli ukončení spalovacího procesu se již začíná projevovat nahřátí pláště a dochází k nástupu sálavého výkonu krbu.

Akumulační krb je vhodným topidlem pro uživatele, kteří nechtějí topit s každodenní pravidelností, ale hledají pohled do ohně i několikrát týdně a nemíní mrhat energií. Také díky přijatelným pořizovacím nákladům mají své silné místo na našem trhu.

Topidlo s krbovou vložkou napojenou přímo do komínu (bez tahového systému nebo jiného akumulačního prvku) označujeme jako SÁLAVÝ KRB. Tepelný výkon uvolněný spalováním dřeva lze předat pouze přes sklo a sálavou obestavbu schopnou vést teplo. Požadavky na velikost pláště jsou dosti vysoké, z důvodu bezpečného odvedení tepla.
Akumulační a sálavé krby jsou vhodným zdrojem také pro hypokaustové vytápění.

 

→ Fotogalerie realizovaných projektů

Typy topidel

Comments are closed.

Leave a comment

Comments Closed