Typy topidel

Horkovzdušný a otevřený krb

→ Fotogalerie realizovaných projektů

 

HORKOVZDUŠNÝ KRB nám nabízí široké možnosti optického uplatnění ohně a ještě širší možnosti ve způsobu provedení obestavby a tím celkového vzhledu.

Topeniště se dnes již převážně používají sériově vyráběné krbové vložky. Prosklená dvířka mohou být situována na výšku nebo na šířku s otvíráním do boku (panty vlevo či vpravo) nebo s výsuvem vzhůru, rovná nebo oblouková. Možnosti máme i v oblasti výkonu vložky, neboli dávky paliva a právě toto je klíčový okamžik správné volby!

Vede li nás při výběru pouze hledisko velikosti a tvaru dveří, tedy design, měli bychom si být vědomi, že pro čistotu skla (i vložky) je nezbytně nutné dodržovat doporučenou dávku paliva a zároveň umožnit dostatečný přísun vzduchu pro spalování. Představa přikládání velkých polen nebo škrcení vzduchu pro hoření je fatální chybou. Následkem nesprávného provozu může dojít k přetopení a deformace vložky, nebo naopak k jejímu „zakouření“, dehtování a tvorbě kondenzátů.

 

1 2

 

Obestavby krbů mohou být provedeny téměř z libovolných materiálů. Kámen, cihla, dřevo, omítka, ocel nebo sklo se stávají běžně používanými materiály. Vzhled může být rustikální, tradiční, portálový a dnes často používaný moderní (funkcionalistický). V tomto ohledu se velmi často plní požadavky architektů.

Horkovzdušný krb je topidlem s velmi rychlým náběhem. Žádné jiné individuálně stavěné topidlo nepředává tak rychle teplo, což oceníme především u rekreačních objektů.
Široké možnosti vzhledu krbu, rychlý náběh tepla a nízké pořizovací náklady jsou největší přednosti. Horkovzdušný krb s sebou nese pochopitelně i negativa. Vysoký teplotní rozdíl mezi stropem a podlahou vytápěné místnosti nebo prašnost otevřeného systému jsou výraznými mínusy.

 

OTEVŘENÝ KRB umístěný v interiéru je dnes již velmi zřídka používané topidlo. Jeho nezaměnitelnou předností je skutečná kulisa živého ohně.

 

4 3

 

V tomto případě se ohniště staví ze šamotových cihel a jeho rozměry vychází z empirických hodnot. Někteří výrobci krbových vložek mají ve své nabídce topidla, u kterých se s touto alternativou otevřeného provozu počítá, a topeniště je k tomu uzpůsobeno.
Je nutné se ovšem připravit na vyšší nároky na komínový tah.
Obestavba otevřeného krbu nám pak skýtá téměř stejně široké možnosti jako u krbu horkovzdušného.

 

→ Fotogalerie realizovaných projektů

Typy topidel

Comments are closed.

Leave a comment

Comments Closed